Stomatologia estetyczna

Stomatologia estetyczna oferuje dziś szereg rozwiązań, które mogą służyć zamaskowaniu wszelkich defektów uśmiechu w postaci przerw między zębami (diastem), przebarwień czy nawet uszkodzeń mechanicznych w postaci złamań lub ukruszeń. Jest ona również stosowana w odbudowie zębów po pierwotnym i powtórnym leczeniu kanałowym.

Wiele dróg do pięknego uśmiechu

Stomatologia estetyczna – co to jest? To wyjątkowa dziedzina skupiająca się na aspekcie wizualnym uzębienia. Łączy ona różne gałęzie stomatologii dla osiągnięcia najlepszych, możliwych rezultatów. Stomatolodzy zajmujący się tą dziedziną dążą do uzyskania najlepszych proporcji, koloru i kształtu uzębienia pacjentów. Bardzo ważne jest w tym przypadku „stworzenie uśmiechu” perfekcyjnie dopasowanego do wyglądu całej twarzy. Jedynie wówczas możliwe jest osiągnięcie w pełni zachwycającego efektu. W ramach stomatologii estetycznej wykonywane są odbudowy tkanek zębów, korony i mosty protetyczne, licówki ceramiczne oraz kompozytowe. Popularnym zabiegiem z zakresu tej dziedziny jest także wybielanie zębów. Wielość zabiegów wpływa również na to, ile kosztuje stomatologia estetyczna. Zawsze jednak należy pamiętać, że cena zależy od tego, jaki zabieg wykonujemy oraz gdzie to robimy, ponieważ w każdym gabinecie koszty poszczególnych zabiegów mogą być nieco inne.

Ile kosztuje stomatologia estetyczna?

Osoby, dla których to, ile kosztuje stomatologia estetyczna ma duże znaczenie powinny zainteresować się zabiegiem wybielania, który z pewnością jest tańszy od chociażby licówek. To również doskonały wybór dla osób, których zęby są równe i mają ładny kształt, lecz straciły dawny jasny kolor, choćby przez picie kawy, herbaty czy palenie papierosów. Należy jednak być świadomym, że wybielanie może nie poradzić sobie ze wszystkimi przebarwieniami, np. po zażywaniu tetracyklin w dzieciństwie. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest sięgnięcie po licówki ceramiczne lub kompozytowe.

Licówki ceramiczne

Jednym z często wybieranych i spełniającym wiele funkcji rozwiązaniem z zakresu medycyny estetycznej jest zakładanie licówek. To świetne rozwiązanie w przypadku niewielkich nierówności w uzębieniu, trudnych do usunięcia przebarwień, czy diastem. Wiele osób decydując się na to rozwiązanie zastanawia się – licówki kompozytowe a porcelanowe? Warto zatem przyjrzeć się specyfice jednych i drugich. 

Licówki ceramiczne, zwane również porcelanowymi to cienkie płatki naklejane na wierzchnią stronę zębów. To trwałe rozwiązanie, gwarantujące doskonałe efekty wizualne. Wszystko dzięki temu, że licówki ceramiczne wyróżnia wysoka przezierność i możliwość doskonałego dopasowania pod względem kształtu i kolorytu. Co więcej, to właśnie za ich sprawą możliwe jest stworzenie tzw. hollywoodzkiego uśmiechu, z którego słyną gwiazdy.

Licówki kompozytowe a porcelanowe

Należy jednak pamiętać, że licówki ceramiczne są jednocześnie najbardziej estetyczną, ale i najdroższą opcją. Jeśli to ile kosztuje stomatologia estetyczna, ma dla danej osoby duże znaczenie, warto sięgnąć po alternatywę w postaci licówek kompozytowych, zbudowanych z kilku warstw materiałów o różnych właściwościach. Są one bardzo dobrze dopasowane do powierzchni zębów oraz charakteryzują się wytrzymałością oraz odpornością na uszkodzenia. Mają jednak jednolity kolor, co może być wadą dla bardzo wymagających pacjentów. Zatem stojąc przed wyborem – licówki porcelanowe a kompozytowe warto wziąć pod uwagę możliwości finansowe oraz oczekiwania co do estetyki. Jak widać zatem, to ile kosztuje stomatologia estetyczna zależy w dużej mierze od wyboru materiału.

Pierwotne i powtórne leczenie kanałowe

Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym, czy nawet powtórnym leczeniu kanałowym jest konieczna ze względu na jego kruchość i delikatność. Bywa ona jednak wyzwaniem dla lekarzy, co wynika ze znacznej utraty tkanek twardych, zmianę właściwości fizykochemicznych zębiny oraz niekorzystną zmianę koloru zęba. Na szczęście osiągnięcia współczesnej protetyki i stomatologii estetycznej pozwalają na osiągnięcie trwałych i estetycznych efektów.

Leczenie kanałowe jest konieczne, gdy w miazdze zęba, czyli jego żywej tkance, doszło do zainfekowania bakteriami lub stanu zapalnego. Taki stan zęba może być wynikiem zmian próchnicowych lub urazu mechanicznego. Jednak niezależnie od przyczyny konieczne jest niezwłoczne leczenie. Wymaga ono usunięcia zainfekowanej miazgi, dokładnego oczyszczenia komory zęba, a następnie usunięciu zainfekowanej zębiny. Ostatni krok przed odbudową zęba to szczelne wypełnienie kanałów korzeniowych. Zdarza się jednak, że leczenie pierwotne zakończyło się niepowodzeniem np. z powodu pozostawionego w zębie narzędzia, nieodkrycia wszystkich kanałów korzeniowych czy niewłaściwego ich wypełnienia.  W takich przypadkach konieczne jest powtórne leczenie kanałowe. Jest ono bardziej skomplikowane od pierwotnego, lecz bywa ostatnią szansą na zachowanie zęba w jamie ustnej.

Niezależnie od tego, czy konieczne było powtórne leczenie kanałowe, czy mowa jedynie o leczeniu pierwotnym ząb wymaga odbudowy. Zazwyczaj musi być on wzmocniony wkładem korzeniowym. Dalsze postępowanie zależy od stopnia zniszczenia zęba, a opcji jest w tym przypadku kilka. Możliwe jest zastosowanie wypełnienia kompozytowego, wypełnienia wzmocnionego wkładem z włókna szklanego, nakład protetyczny bądź korona protetyczna. Współczesna stomatologia estetyczna pozwala na osiągnięcie doskonałych efektów estetycznych nawet przy zwykłych wypełnieniach, a korony ceramiczne lub wykonane z cyrkonu to zdecydowanie najwyższa jakość uzupełnień.

Jak widać odpowiedź na pytanie “Stomatologia estetyczna – co to jest?” odpowiedzi może być wiele, tak samo jak zastosowań jej zabiegów. Wszystko zależy od potrzeb pacjenta oraz jego oczekiwań. Osiągnięcia tej dziedziny mogą zostać wykorzystane zarówno w celu polepszenia ogólnego wyglądu, jak i do korekty poważnych wad czy defektów.