Prelekcje wirtuozów polskiej sceny stomatologicznej:
Konferencja DaysFORDentist 2022
pod batutą dr n. med. Marcina Aluchny

Sesje wykładowe - DZIEŃ 1
9.00 – 9.30 - Rozpoczęcie konferencji przez dr n. med. Marcina Aluchnę
Wprowadzenie, trendy na rynku stomatologicznym, nowości produktowe firm.
Podczas wykładu prelegentka odpowie na pytanie dlaczego dbanie o higienę jamy ustnej po zabiegach chirurgicznych nie powinno kończyć się jedynie na prawidłowym stosowaniu płynu do płukania jamy ustnej. Poznasz szereg podstawowych narzędzi do przywrócenia i utrzymania idealnego stanu zdrowia po leczeniu implantoprotetycznym. Zdobędziesz niezbędne praktyki w jaki sposób poprawnie dbać o higienę jamy ustnej po okresie pooperacyjnym w przypadku uzupełnień na implantach oraz u pacjenta implantologicznego.
Prelegent przeanalizuje, co jest najtrudniejszym wyzwaniem dla lekarza podczas powtórnego leczenia endodontycznego. Przedstawi przeszkody, z którymi trzeba się zmierzyć podczas zabiegu - od wkładów koronowo-korzeniowych przez usunięcie materiału wypełniającego przestrzeń endodontyczną, kończąc na uszkodzonych narzędziach.
Podczas wykładu dowiesz się, dlaczego wybór właściwej metody nie zawsze jest łatwą decyzją - nawet dla stomatologa z wieloletnim doświadczeniem. Rozwój nowoczesnych, estetycznych materiałów odtwórczych oferuje szeroki zakres możliwości przeprowadzenia procesu rekonstrukcji uszkodzonych tkanek twardych. Podczas wykładu zrozumiesz, dlaczego decyzje odnoszące się do sposobu postępowania wobec uszkodzeń zębów twardych wymagają głębszych analiz.
Prelegentka wskaże wzorcowy plan działania, abyś mógł trafnie ocenić narząd żucia pacjenta i odpowiednio zakwalifikować jego dysfunkcję. Zaprezentowana zostanie technika Flow Injection oraz uzyskamy odpowiedź, kiedy należy używać właśnie tej metody. Poznasz etapy planowania modeli woskowych, które mają wpływ na komunikację podczas trwającej współpracy z pacjentem. Dowiesz się, jak ważny jest dobór materiału w stosunku do dostosowania się szyny w jamie ustnej. Podczas prelekcji poruszone zostaną także m. in. zagadnienia ekwilibracji oraz polerowania.
Zdrowy uśmiech to nie tylko zdrowe zęby, to także zdrowe usta, gładka skóra wokół ust, zadbana twarz. Prelegentka podczas wykładu przedstawi rozwiązania dedykowane dziedzinie estetyki twarzy. Scharakteryzuje rodzaje zabiegów estetycznych, które są uzupełnieniem w leczeniu stomatologicznym. Poznasz metodę modelowania ust oraz dowiesz się jaką funkcję w regeneracji przyzębia i skóry pełnią biostymulatory tkankowe.
Prelegent przeanalizuje dlaczego w ostatnich latach kładzie się nacisk na precyzyjne i możliwie wczesne diagnozowanie zmian próchnicowych. Dowiesz się jak ważne jest leczenie próchnicy, hamowanie jej rozwoju oraz jej remineralizacja. Ekspert odpowie na pytanie z jakimi trudnościami należy się zmierzyć w okresie wczesnego wykrywania zmian próchnicowych. Sklasyfikuje przypadki w których doszło do nieodwracalnego ubytku próchnicowego - wymagające usunięcia zakażonych tkanek i założenia wypełnienia.
W skład mikrobiomu wchodzą bakterie, drożdże, grzyby, pierwotniaki i wirusy. Obecność mikroorganizmów typu biocenoza i mikrobiota w organizmie nie zawsze musi być ,,przyjazna" dla swojego gospodarza. Podczas wykładu dowiesz się, jaki wpływ na zachowanie dobrego stanu układu stomatologicznego ma mikrobiota. Prelegenci odpowiedzą na pytanie, dlaczego chemioterapeutyki, które są substancjami chemicznymi stosowanymi w leczeniu zakaźnym, można potraktować jako niebezpieczne dla pacjenta. Przeanalizowane zostanie jak podczas zabiegów stomatologicznych przywraca się równowagę mikrobioty
Wieczór pierwszego dnia konferencji umili Państwu wyjątkowy koncert smyczkowy.
Sesje wykładowe - DZIEŃ 2
Prelegent przeanalizuje prawo atomowe i jego zasady odnośnie stosowania aparatów rentgenowskich. Przedstawi także postrzegania biologiczne oraz złudzenia optyczne w badaniach radiologicznych. Scharakteryzuje DICOM jako format komputerowy wspierający leczenie stomatologiczne i diagnostykę obrazową. Prelegent odpowie na pytanie, czym kierować się podczas zakupu sprzętu RTG. Będziesz miał możliwość przyjrzeć się badaniom w odniesieniu do trudnych przypadków.
Prelegenci odpowiedzą na pytanie jakich aspektów wymaga współpraca pomiędzy lekarzem a technikiem. Pokażą na przykładach jakie możliwości współpracy pomiędzy gabinetem a laboratorium stwarzają dzisiaj technologie cyfrowe. Przedstawione zostaną praktyczne obserwacje prelegentów zebrane na podstawie własnych doświadczeń klinicznych związanych z wdrażaniem i stosowaniem technologii cyfrowych w codziennej praktyce stomatologicznej. Poznasz konkretne studia przypadku z użyciem materiałów ceramicznych.
Podczas wykładu skupimy się na technikach adhezyjnych. Poznasz materiały, których użyjesz podczas procesu cementowania. Dowiesz się, jakie są możliwości cementów adhezyjnych i jak wybitne są ich właściwości. Podczas wykładu zrozumiesz, dlaczego tak ważne jest wspieranie cementu bondem. Niestraszna będzie Ci adhezja między twardymi tkankami zęba, a materiałami protetycznymi oraz rozłożysz na czynniki pierwsze adhezję w kanałach korzeniowych. Uzyskasz odpowiedź na pytanie czy korzystne jest natychmiastowe cementowanie w leczeniu endodontycznym.
Podczas wykładu prelegent przeanalizuje jakie są wskazania użyteczności biomateriału w endodoncji. Dowiesz się również dlaczego nowoczesna endodoncja coraz częściej wybiera materiały bioaktywne. Otrzymasz praktyczne instrumentarium, które ułatwi Twoją codzienną pracę zawodową. Podczas sesji Tips & Tricks oraz pokazu LIVE weźmiesz na warsztat temat obturacji oraz zamykania perforacji.
Zjawisko wzrastającej świadomości zdrowotnej pacjentów wynika z obserwacji osiągnieć naukowych i technicznych w dziedzinie stomatologii. Podczas wykładu prelegenci pochylą się nad zjawiskiem współpracy lekarza ogólnego ze wszystkimi specjalnościami stomatologicznymi, które pomogą w postawieniu odpowiedniej diagnozy, co z kolei pozwoli na wdrożenie skutecznego leczenia. Eksperci wskażą rolę stomatologa ogólnego w strukturze promocji zdrowia jamy ustnej.
Na wykładzie otrzymasz konkretne zalecenia, jak w sposób bezpieczny i przewidywalny przeprowadzać skuteczny zabieg implantologiczny. Dowiesz się, jakie istnieją czynniki ryzyka podczas zabiegów implantologicznych oraz na etapie odbudowy protetycznej. Poznasz różnice pomiędzy metodami dotyczącymi zapaleń tkanek wokół implantu.
Sesje warsztatowe - DZIEŃ 1
W trakcie warsztatu będziesz mieć możliwość pracy pod mikroskopem, dlatego wskazane jest choćby niewielkie doświadczenie w pracy z tym urządzeniem. Poznasz techniki skutecznego usuwania gutaperki oraz wkładów koronowo-korzeniowych: lanych, standardowych oraz z włókien szklanych. Nauczysz się pracować z ultradźwiękami i instrumentami rotacyjnymi. Weźmiesz na warsztat powtórne leczenie endodontyczne zęba wielokanałowego z zastosowaniem narzędzi Endostar E3 Azure i Endostar Revision.
Opanujesz protokoły powtórnego leczenia endodontycznego.
Leczenie stomatologiczne w wielu przypadkach sprowadza się głównie do przywrócenia estetyki i czynności uszkodzonych tkanek. Razem z prowadzącym na warsztat weźmiesz wieloetapowy proces wymagający przestrzegania określonych protokołów postępowania. Podjęta zostanie analiza krytycznych zagadnień dla skutecznej rekonstrukcji uszkodzonych tkanek twardych zębów. Zostaniesz świadkiem demonstracji wybranych zagadnień z części wykładowej.
Ruchomość zębów to jeden z najczęstszych problemów spotykanych w gabinetach stomatologicznych, szczególnie w przypadku starszych pacjentów. W trakcie warsztatu uczestnicy poznają najczęstsze przyczyny i metody leczenia tego zjawiska, a także dowiedzą się jak wydłużyć okres przetrwania zębów z ruchomością w jamie ustnej. Prelegentka wskaże na własnych przypadkach klinicznych szynowanie zębów z ruchomością będącą wynikiem chorób przyzębia lub urazu. Poznasz kwalifikacje wskazane do zabiegu. Dowiesz się w jaki sposób planować miejsce przebiegu szyny oraz jak dobierać jej rodzaj. Nauczysz się jak zamykać diastemy i tremy. Prelegentka przeanalizuje uzupełnienie pojedynczych braków z użyciem zęba własnego pacjenta. Weźmiesz na warsztat szynowanie na modelu. Zaplanujesz przebieg zabiegu oraz pomiar długości szyny. Przygotujesz powierzchnię zębów do zabiegu szynowania (Futurabond M,U). Samodzielnie wymodelujesz oraz zamocujesz szynę (GrandTEC, GrandioSO Flow, Haevy Flow, Admira Fusion Flow). Uzupełnisz pojedynczy utracony ząb na modelu z użyciem materiałów nanokompozytowych techniką warstwową (Admira Fusion, GrandioSO, Amaris - VOCO).
Sesje warsztatowe - DZIEŃ 2
W trakcie warsztatu będziesz mieć możliwość pracy pod mikroskopem, dlatego wskazane jest choćby niewielkie doświadczenie w pracy z tym urządzeniem. Poznasz techniki skutecznego usuwania gutaperki oraz wkładów koronowo-korzeniowych: lanych, standardowych oraz z włókien szklanych. Nauczysz się pracować z ultradźwiękami i instrumentami rotacyjnymi. Weźmiesz na warsztat powtórne leczenie endodontyczne zęba wielokanałowego z zastosowaniem narzędzi Endostar E3 Azure i Endostar Revision.
Opanujesz protokoły powtórnego leczenia endodontycznego.
Podczas warsztatów przedstawione zostaną uniwersalne wskazówki, które pozwolą lepiej zrozumieć zasady technologiczne rządzące procesem skanowania wewnątrzustnego. Zaprezentowane zostanie przykładowe skanowanie przy użyciu skanera firmy Align Technology – iTero 5D Plus. Dowiesz się o aktualnych trendach rozwoju tej technologii. Warsztat zakończy się sesją praktyczną podczas, której uczestnicy dostaną przestrzeń do wypróbowania narzędzi oraz rozmowy ze szkoleniowcami.
W celu zapobiegania perforacji obecnie stosowane są materiały, które umożliwiają stałe i szczelne zamknięcie. Ekspert podczas warsztatu wskaże jedną z metod zapobiegania perforacji jaką jest Open Apex. Weźmiesz udział w praktycznym warsztacie analizy powikłań perforacji przy użyciu biomateriałów. Prelegent wyjaśni jaki wpływ na obturacje systemu kanałowego ma technika hydrauliczna, pokaże w jaki sposób przeprowadzać zabieg zamknięcia perforacji ,który wykorzystasz w swoje przyszłej działalności zawodowej.
*szczegółowy program godzinowy podamy wkrótce