Program

➧ POCZĄTEK:

W piątek 22 października 2021 roku, punktualnie o godzinie 9, w naszym centrum dowodzenia zlokalizowanym w Hotelu Windsor, pojawią nasi główni bohaterowie.

 

➧ KONIEC:

Wspólne śledztwo zakończymy kolejnego dnia, w sobotnie popołudnie, 23 października.
 
 
 •  

  ZBRODNIA DOSKONAŁA
  Jak podejmować słuszne decyzje w leczeniu kanałowym?
  Leczenie kanałowe jest jedną z częściej wykonywanych procedur w naszych gabinetach. Ma ono niejedno oblicze. Jest wiele, różnych powodów, dla których je rozpoczynamy. Jest wiele symptomów, które sprawiają, że jesteśmy zobligowani do jego wykonania. Nie zawsze i nie wszystkie są dla nas jasne i klarowne. Dlatego musimy być jak Sherlock Holmes. Dokładna identyfikacja wszystkich wskazówek, połączenie wszystkich szczegółów w jedną całość i postawienie prawidłowej diagnozy, to nasz klucz do sukcesu. Podczas wykładu skupimy się na omówieniu wielu przypadków, które nie zawsze od początku do końca były jasne i klarowne, a precyzyjna diagnostyka, planowanie i odpowiednie protokoły postępowania pozwoliły nam wyjść zwycięsko z tych endodontycznych potyczek. Poruszymy wszystkie aspekty i etapy leczenia kanałowego od stawiania diagnozy, po obturację kanałów.
  Prelegent: lek. dent. Bartłomiej Karaś
 •  

  POWTÓRNE OGLĘDZINY
  W poszukiwaniu sukcesu w reendo
  Endodoncja to dziedzina stomatologii, w której bardzo łatwo popełnić błąd. Niestety czasem poprawienie go, stanowi nie lada wyzwanie. Każdy etap, jeśli nie jest przeprowadzony prawidłowo, może prowadzić do nieodwracalnych w skutkach powikłań. Podczas wykładu omówione zostaną problemy, z jakimi może spotkać się lekarz praktyk. Podzielę się z Państwem swoim doświadczeniem zawodowym i pokażę jakie błędy można popełnić. Opowiem też o błędach, które sam popełniłem. Jednocześnie wskażę, w jaki sposób należy podejść do rozwiązania problemu. Omówimy wiele sytuacji klinicznych, które możecie spotkać podczas leczenia.
  Prelegent: lek. dent. Grzegorz Witkowski
 •  

  ZMIANA TOŻSAMOŚCI
  Giomery 20 lat później – przestępstwo przedawnione?
  Postęp w leczeniu ubytków pochodzenia próchnicowego dokonuje się nieustająco od wielu dekad. Coraz lepsze zrozumienie zjawisk zachodzących w obrębie uszkodzonych tkanek twardych zębów, stworzenie protokołów skutecznego postępowania i zastosowanie nowoczesnych materiałów pozwala obecnie z optymizmem patrzeć na metody zachowawczego leczenia ubytków w tkankach zębów. Wkrótce minie 20 lat od czasu premiery Giomerów oraz technologii S-PRG na rynku materiałów stomatologicznych. Podejmijmy próbę przeprowadzenia małego śledztwa, czy był to jednorazowy występek czy początek dynamicznie rozwijanej technologii przez japońską firmę SHOFU. Jednocześnie przybliżmy sobie, czym wyróżnia się ta unikalna grupa materiałów bioaktywnych oraz w którą stronę podąża jej rozwój od dwóch dekad.
  Prelegent: dr n. med. Przemysław Grodecki
 •  

  UWAGA, PODSTĘP!
  Mroczny zaułek – tajemnica skutecznej irygacji
  Leczenie endodontyczne to złożony proces. Negocjacja, nadania kształtu kanału, prawidłowa irygacja oraz szczelna obturacja. Każdy, kto zmierzył się choć raz z mrocznym światem systemu kanałów korzeniowych wie, jak ciężko jest, mimo dostępnych metod irygacji oraz precyzji, zadbać o całkowite usunięcie warstwy mazistej z przestrzeni endodontycznej. System kanałów korzeniowych ma niezwykle złożoną i nieregularną budowę, dlatego też znacząca powierzchnia kanałów jest niedostępna dla instrumentarium, którego używamy w trakcie opracowania. Dlatego też tak istotne jest intensywne płukanie kanałów, zarówno w trakcie ich opracowania mechanicznego, jak i po nim, aby skutecznie usunąć i rozpuścić zanieczyszczenia powstałe podczas leczenia. Z piśmiennictwa wynika, iż aktywacja środków płuczących jest najskuteczniejszym sposobem poprawy ich dystrybucji oraz dotarcia we wszystkie zachyłki skomplikowanej przestrzeni endodontycznej. Podczas wykładu omówione zostanie jak sprawnie uzyskać dostęp do pełnego spektrum anatomii systemów kanałowych za pomocą instrumentów ultradźwiękowych oraz wskazanie optymalnej techniki płukania i aktywacji środków płuczących.
  Prelegent: dr n. med. Mariusz Pietrzak
 •  

  PODEJRZANY POD LUPĄ
  Tu ti tu rum tu czyli zrozumieć badanie CB CT i pantomogram
  W wykładzie zostanie omówiona zasada działania aparatu CB CT, jak oglądać badania rtg (CB CT i pantomografia), na co zwracać uwagę, co uwzględniać w ocenie obrazu (cechy postrzegania biologicznego oraz artefakty) oraz "ciekawe" przypadki. Ponadto zostaną podane wskazania do badania CB CT oraz w wielkim skrócie aspekty prawne.
  Prelegent: lek. dent. Stanisław Jalowski
 •  

  SIŁA MAGNUM
  Materiały bioaktywne w stomatologii
  Coraz skuteczniej wykorzystywany potencjał materiałów bioaktywnych zmienia oblicze współczesnej stomatologii. Począwszy od profilaktyki poprzez leczenie próchnicy ubytkowej obserwujemy synergię działania technik adhezyjnych i tworzyw bioaktywnych w realizacji założeń MID. Postęp w leceniu endodontycznym i adhezyjno-bioaktywnych metodach osadzania rekonstrukcji protetycznych pozwala na zachowanie naturalnego uzębienia, czyli prawidłowej funkcji całego układu stomatognatycznego. Pokonaj próchnicę jednym strzałem!
  Prelegent: dr n. med. Marcin Aluchna
 •  

  ZAWSZE GOTOWY DO AKCJI!
  Bond czyli Stomatologiczny Super Bohater
  Czy BOND rzeczywiście powinien być wstrząśnięty i niezmieszany? Jakie techniki adhezyjne stosować? Który podział bondów jest aktualny teraz? Który Bond wybrać w danych warunkach klinicznych? Jako go aplikować ? I w końcu ... co po Bondzie?
  Prelegent: dr n. med. Agnieszka Pacyk
 •  

  POŚCIG ZA CZASEM
  FELG Dent na tropie zaginionego potencjału gabinetu
  Nasze spotkanie poświęcimy poszukiwaniu dodatkowego czasu w codziennej pracy gabinetu. Sprawnie działający i zoptymalizowany program gabinetowy to niezastąpione narzędzie dla każdej placówki, która cierpi z powodu ograniczonych zasobów czasowych.
  Prelegent: Grzegorz Pachucy
 •  

  ZBRODNIA W AFEKCIE
  Choroby miazgi spowodowane próchnicą lub urazem u dzieci
  Ból zęba u pacjenta dziecięcego niemal zawsze zwiastuje poważne kłopoty i dylematy w trakcie leczenia stomatologicznego. Związane jest to z koniecznością przeprowadzenia zabiegów w sposób jak najmniej dolegliwy dla małego pacjenta, a jednocześnie skuteczny klinicznie. Często wymaga to pewnego kompromisu co do postępowania leczniczego, lub też decyzji na temat zachowania zębów po stanie zapalnym miazgi w ustach u dziecięcego pacjenta. Osobnym zagadnieniem jest postępowanie pourazowe, które niesie ze sobą ryzyko wystąpienia wielu powikłań odległych w czasie, a potrafiących wpłynąć na cały układ stomatognatyczny pacjenta. Procedury leczenia stomatologicznego w stanach zapalnych miazgi u dzieci powinny być dostosowane do zmieniającej się wraz z wiekiem sytuacji w jamie ustnej dziecka, jednocześnie gwarantując powodzenie kliniczne. I o tym właśnie opowiada niniejszy wykład.
  Prelegent: dr n. med. Maciej Mikołajczyk
 •  

  ŚLADY ZBRODNI
  Wkłady i nakłady kształtowane pośrednio na modelu Silikonowym
  Rekonstrukcje rozległych ubytków tkanek twardych stanowią nadal poważne wyzwanie kliniczne. Jedną najprostszych do zastosowania w praktyce metod jest wykonani wkładu, nakładu lub mostu na modelu silikonowym podczas jednej wizyty w gabinecie. Postępowanie wyjaśniające w tej kwestii wraz z ujawieniem wszystkich dowodów rzeczowych będzie celem tego krótkiego zatrzymania!
  Prelegent: dr n. med. Marcin Aluchna
 •  

  PO NITCE DO KŁĘBKA
  „Scouting, glide path, shaping – techniczne aspekty poruszania się w kanałach”
  Preparacja kanału korzeniowego jest skomplikowaną czynnością. Trzy główne etapy tego procesu to scouting (eksploracja narzędziami ręcznymi), glide path (wykonanie gładkiej ścieżki) oraz shaping (nadanie ostatecznego kształtu). Każda z tych procedur wymaga odpowiedniego instrumentarium oraz wiedzy jak najskuteczniej nim się posługiwać. Na wykładzie autor skupi się na praktycznym aspekcie tych zagadnień. Przedstawione zostaną liczne procedury kliniczne, które ułatwiają udrożnić kanał, pomagają utrzymać jego drożność oraz umożliwiają bezpieczne jego poszerzenie. Szczególny nacisk położony będzie na aspekt szeroko pojętej mechaniki pracy narzędziami zarówno ręcznymi jak i maszynowymi. Wyjaśnione zostaną możliwe ruchy pilnika w kanale jakie można ustawić we współczesnych kątnicach wraz z omówieniem ich zalet i wad oraz konkretnych zastosowań klinicznych. Liczne zdjęcia oraz filmy z mikroskopu zabiegowego pomogą zrozumieć omawianą tematykę.
  Prelegent: lek. dent. Sławomir Gabryś
 •  

  KROK PO KROKU
  „Pierwszy implant – od czego zacząć?”
  Wykład dr hab. n. med., M.Sc. Macieja Czerniuka, z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, będzie dotyczył stawiania pierwszych kroków w implantologii stomatologicznej. Jest on dedykowany nie tylko dla lekarzy rozpoczynających ten zakres swojej praktyki, ale również dla tych, którzy mają już pierwsze doświadczenia i chcieliby porównać swoje obserwacje z wiedzą chirurga, periodontologia, z 30. letnim bagażem pracy … Istnieje wiele kwestii dyskusyjnych, kontrowersji, warto więc posłuchać i zobaczyć ciekawe diapozytywy lekarza, ale również biologa kości, który będzie się chciał podzielić własnymi obserwacjami, zwłaszcza dla rozpoczynających ten zakres chirurgii stomatologicznej. Wykładowca zwróci uwagę na właściwą diagnostykę przedzabiegową, kwalifikację pierwszego pacjenta, jego przygotowanie do zabiegu oraz bezpieczne pozycjonowanie pogrążanego implantu, które zapewni końcowy sukces operacyjny. Nie pominie optymalnego doboru instrumentarium chirurgicznego, roli asysty, postępowania śród i pozabiegowego, z farmakologią włącznie. Zwróci uwagę na przeciwności biologiczne i techniczne, które niesie z sobą każda operacja z zakresu chirurgii odtwórczej – sterowana regeneracja tkanek GBR – Guide Bone Regeneration i GTR – Guide Tissue Regeneration oraz skonfrontuje oczekiwania pacjenta z realnymi możliwościami zabiegowymi.
  Prelegent: Dr hab. n. med. M. Sc. Maciej Czerniuk
 •  

  ŚWIATŁO W CIEMNOŚCI
  „Na tropie skutecznej diagnostyki i leczenia erozyjnego starcia”
  Często diagnostyka ubytków niepróchnicowego pochodzenia, w tym erozyjnego starcia, opiera się na domysłach, podejrzeniach i niejednoznacznych dowodach. Jak w trudnych sytuacjach klinicznych nie przeoczyć ważnych czynników etiologicznych choroby, wpływających na wybór postępowania terapeutycznego? Erozyjne starcie zębów stanowi założony problem, który odnosić się do coraz większej grupy pacjentów i stanowi przedmiot zainteresowania zarówno badaczy, jak i klinicystów. Podczas wykładu przedstawię Państwu aktualne informacje dotyczące profilaktyki i leczenia erozyjnego starcia, które pozwolą na lepsze zrozumienie zagadnienia. Omówię ciekawe przypadki kliniczne i uzyskane wyniki leczenia na podstawie moich wieloletnich obserwacji.
  Prelegent: Dr n. med. Ewa Rusyan
 •  

  ZROZUMIEĆ SPRAWCĘ
  „Bruksizm a patologiczne starcie zębów, brzmi podobnie? A jednak...”
  Bruksizm dla lekarza stomatologa praktyka kojarzy się przede wszystkim ze starciem patologicznym zębów, z którym zgłasza się pacjent zaniepokojony ich wyglądem. Z pozoru sytuacja wydaje się klarowna, obie strony czyli lekarz i pacjent widzą to samo i chcą tego samego: odbudowania utraconych tkanek zębów i pięknego wyglądu. Niestety, jak pokazuje rzeczywistość, nie jest to takie wcale proste, a oczekiwania pacjenta z pozoru oczywiste mogą stanowić duże wyzwanie dla lekarza, który musi zmierzyć się z "przeciwnikiem", o którym wie, że zarówno pacjent, jak i lekarz nie mają nad nim kontroli.

  W prezentacji zostanie położony nacisk na praktyczne formy komunikacji z pacjentem zgłaszającym się z objawami bruksizmu oraz przedstawione zostaną sposoby diagnozowania i metody leczenia pacjentów z patologicznie startym uzębieniem.
  Prelegent: lek. dent. Błażej Szczerbaniewicz
 •  

  KTOKOLWIEK WIDZIAŁ, KTOKOLWIEK WIE - ŚLADAMI BÓLU
  „W poszukiwaniu skutecznych i bezpiecznych metod farmakoterapii bólu”
  Farmakoterapia bólu, aby mogła być skuteczna i bezpieczna dla stosującego ją pacjenta, musi cechować się świadomym i zindywidualizowanym wyborem leków przeciwbólowych, a wybór ten powinien być zgodny zarówno z patomechanizmem powstawania bólu, jego natężeniem oraz lokalizacją. Niestety dostępne statystyki nadal dobitnie pokazują, że wybór leku jest często dziełem przypadku, nie są brane pod uwagę niekorzystne interakcje, jakie mogą wystąpić w politerapii, co w konsekwencji może zasadniczo pogarszać skuteczność leczenia bólu.
  Prelegent: Dr hab. n. med. Jarosław Woroń
 •  

  KAŻDA ZBRODNIA ZOSTAWIA ŚLAD
  „Najnowsze metody odbudowy i regeneracji szkliwa i zębiny oraz skuteczne rozwiązania w walce z nadwrażliwością”
  Testy kliniczne pokazały wysoką skuteczność w odbudowie i remineralizacji szkliwa i zębiny produktów z serii CURASEPT BIOSMALTO. 7 lat badań prowadzonych we współpracy z renomowanymi partnerami, takimi jak ISTEC-CNR, KALICHEM, BETAFARMA, CSIC Spain, pozwoliły na stworzenie innowacyjnej i specjalistycznej formuły opartej na 3 patentach i 3 substancjach funkcjonalnych zapewniających ochronę dla każdego wieku i potrzeb.

  W prowadzonym wykładzie chcemy podzielić się z dowodami naukowymi potwierdzającymi te właściwości. Pokażemy przypadki kliniczne i ocenę skuteczności produktów CURASEPT BIOSMALTO. Podczas webinarium omówione zostaną przyczyny demineralizacji i nadwrażliwości oraz zagadnienia dotyczące profilaktyki i leczenia tych dolegliwości. Każdy uczestnik dowie się czym są preparaty BIOSMALTO, oraz jaka jest ich zasada działania.

  Linia CURASEPT BIOSMALTO zawiera trzy innowacyjne SUBSTANCJE FUNKCJONALNE oparte na biomimetycznych, biozgodnych i bioaktywnych materiałach pobudzających mineralizację szkliwa i zębiny.

  CURASEPT BIOSMATLO daje możliwość zatrzymania wczesnych zmian próchnicowych, z powodzeniem niweluje białe plamy. Silnie działa przeciwko uszkodzeniu związanym ze ścieraniem i erozją, pobudzając ich odbudowę i remineralizację tworząc NOWĄ FAZĘ MINERALNĄ, odporniejszą na ataki kwasów.

  Produkty BIOSMALTO PROTECTION to skuteczny sposób zapobiegania próchnicy oraz uszkodzeniom związanym z erozja i abrazją. Natomiast BIOSMALTO SENSITIVE z dodatkiem soli strontu, stanowi doskonałe narzędzie w leczeniu nadwrażliwości, które może pojawić się po wybielaniu, skalingu, wygładzeniu korzenia i usuwaniu kamienia nazębnego.
  Prelegent: Mgr Renata Dziedzicka
Jesteście zatrzymani na 48 h!
My dajemy Wam doskonałe alibi!
 
Program godzinowy*:

Piątek
22.10.2021 r.

9:00 – 9:45
KROK PO KROKU
Pierwszy implant – od czego zacząć?
Dr hab. n. med. Maciej Czerniuk
9:45 – 10:00
NIE GRAJ NA ZWŁOKĘ
Najważniejsze 30 sek. leczenia kanałowego - jak leczyć szybko, bezpiecznie i skutecznie
10:00 – 11:30
PO NITCE DO KŁĘBKA
Scouting, glide path, shaping – techniczne aspekty poruszania się w kanałach
Lek. dent. Sławomir Gabryś
11:30 – 11:50
Przerwa kawowa
11:50 – 12:50
ZMIANA TOŻSAMOŚCI
Giomery 20 lat później – przestępstwo przedawnione?
Dr n. med. Przemysław Grodecki
12:50 – 13:20
POŚCIG ZA CZASEM
FELG Dent na tropie zaginionego potencjału gabinetu
Grzegorz Pachucy
13:20 – 14:10
Przerwa obiadowa
14:10 – 15:00
SIŁA MAGNUM
Materiały bioaktywne w stomatologii
Dr n. med. Marcin Aluchna
15:00 – 16:00
ŚWIATŁO W CIEMNOŚCI
Na tropie skutecznej diagnostyki i leczenia erozyjnego starcia
Dr n. med. Ewa Rusyan
16:00 – 16:20
Przerwa kawowa
16:20 – 17:20
POWTÓRNE OGLĘDZINY
W poszukiwaniu sukcesu w reendo
Lek. dent. Grzegorz Witkowski
17:20 – 18:10
PODEJRZANY POD LUPĄ
Tu ti tu rum tu czyli zrozumieć badanie CB CT i pantomogram
Lek. dent. Stanisław Jalowski

WARSZTATY

12:00- 15:00
lek. dent. Sławomir Gabryś
13:30 – 16:30
dr n. med. Przemysław Grodecki
18:30
Spotkanie z kryminologiem

Sobota
23.10.2021 r.

9:00 – 9:40
ŚLADY ZBRODNI
Wkłady i nakłady kształtowane pośrednio na modelu Silikonowym
Dr n. med. Marcin Aluchna
9:40 – 10:40
ZROZUMIEĆ SPRAWCĘ
Bruksizm a patologiczne starcie zębów, brzmi podobnie? A jednak...
Lek. dent. Błażej Szczerbaniewicz
10:40 – 11:00
Przerwa kawowa
11:00 – 12:00
ZAWSZE GOTOWY DO AKCJI!
Bond czyli Stomatologiczny Super Bohater
Dr n. med. Agnieszka Pacyk
12:00 – 12:45
ZBRODNIA W AFEKCIE
Choroby miazgi spowodowane próchnicą lub urazem u dzieci
Dr n. med. Maciej Mikołajczyk
12:45 – 13:05
KAŻDA ZBRODNIA ZOSTAWIA ŚLAD
Najnowsze metody odbudowy i regeneracji szkliwa i zębiny oraz skuteczne rozwiązania w walce z nadwrażliwością
Mgr Renata Dziedzicka
13:05 – 13:45
Przerwa obiadowa
13:45 – 14:45
UWAGA, PODSTĘP!
Mroczny zaułek – tajemnica skutecznej irygacji
Dr n. med. Mariusz Pietrzak
14:45 – 15:45
ZBRODNIA DOSKONAŁA
Jak podejmować słuszne decyzje w leczeniu kanałowym?
Lek. dent. Bartłomiej Karaś
15:45 – 16:45
KTOKOLWIEK WIDZIAŁ, KTOKOLWIEK WIE - ŚLADAMI BÓLU
W poszukiwaniu skutecznych i bezpiecznych metod farmakoterapii bólu
Dr hab. n. med. Jarosław Woroń

WARSZTATY

9:00 – 12:00
lek. dent. Sławomir Gabryś
10:00 – 13:00
dr n. med. Marcin Aluchna

*Program może ulec zmianie

 
 
NIEUPOWAŻNIONYM WSTĘP WZBRONIONY
CZYLI WARSZTATY ODBYWAJĄCE SIĘ W SALACH HOTELOWYCH
Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona. Liczy się kolejność zgłoszeń.
Nie zwlekaj, zapisz się na warsztat, zanim ubiegnie Cię inny uczestnik!
WARSZTATY:

 

ŚLADY ZBRODNI
Wkłady i nakłady kształtowane pośrednio na modelu Silikonowym
Prelegent: dr n. med. Marcin Aluchna
ZOSTAŁO
25

MIEJSC
WEŹ UDZIAŁ
TYLKO DLA UCZESTNIKÓW WERSJI STACJONARNEJ
A na wieczór przygotowaliśmy niesamowity wykład…

Jan Gołębiowski
Mordercę poznasz po… zębach

Spotkanie ze światowej sławy profilerem i psychologiem kryminalnym Janem Gołębiowskm, który specjalnie dla Państwa przygotuje wykład o zębach i śladach zębów pozostawionych na miejscach zbrodni.

Jan Gołębiowski to biegły z listy Sądu Okręgowego w Warszawie w zakresie psychologii. W latach 2005-2008 pracował jako psycholog w Sekcji Psychologów Komendy Stołecznej Policji.

 

* kolejne wykłady oraz warsztaty już wkrótce

PUNKTY EDUKACYJNE
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 11 sierpnia 2016 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobów dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów, uczestnicy konferencji otrzymają 13 punktów edukacyjnych za udział w VII Konferencji Stomatologów Praktyków DaysFORdentists 2021
Nigdy nie wierz ogólnemu wrażeniu, mój drogi, ale koncentruj się na szczegółach.
Sherlock Holmes do doktora Watsona