Prelekcje wirtuozów polskiej sceny stomatologicznej:

Konferencja DaysFORDentist 2022
pod batutą dr n. med. Marcina Aluchny

Sesje wykładowe - DZIEŃ 1

8.30 – 9.00 - Przerwa kawowa
9.00 – 9.30 - Rozpoczęcie konferencji przez dr n. med. Marcina Aluchnę
Wprowadzenie, trendy na rynku stomatologicznym, nowości produktowe firm.
9.30 – 10.00
Preludium do leczenia implantoprotetycznego
Temat: „Implant minus higiena = bezzębie, czyli o znaczeniu dobrze rozumianej higieny jamy ustnej w długofalowych wynikach leczenia implantoprotetycznego”

Podczas wykładu prelegentka odpowie na pytanie dlaczego dbanie o higienę jamy ustnej po zabiegach chirurgicznych nie powinno kończyć się jedynie na prawidłowym stosowaniu płynu do płukania jamy ustnej. Poznasz szereg podstawowych narzędzi do przywrócenia i utrzymania idealnego stanu zdrowia po leczeniu implantoprotetycznym. Zdobędziesz niezbędne praktyki w jaki sposób poprawnie dbać o higienę jamy ustnej po okresie pooperacyjnym w przypadku uzupełnień na implantach oraz u pacjenta implantologicznego.

Lek. dent. 
Aleksandra Szczepkowska – Kroc
10.00 – 11.30
Niechciana powtarzalność rytmu w stomatologii
Temat: „Powtórne leczenie endodontyczne – trudna sztuka wyboru”

Prelegent przeanalizuje, co jest najtrudniejszym wyzwaniem dla lekarza podczas powtórnego leczenia endodontycznego. Przedstawi przeszkody, z którymi trzeba się zmierzyć podczas zabiegu - od wkładów koronowo-korzeniowych przez usunięcie materiału wypełniającego przestrzeń endodontyczną, kończąc na uszkodzonych narzędziach.

Dr n. med.
Michał Jegier
11.30 – 12.00 - Przerwa kawowa
12.00 – 13.00
Analiza dzieła – rekonstrukcja tkanek
Temat: „Rekonstrukcje twardych tkanek zębów. Bezpośrednio czy pośrednio – podejście bardziej praktyczne”

Podczas wykładu dowiesz się, dlaczego wybór właściwej metody nie zawsze jest łatwą decyzją - nawet dla stomatologa z wieloletnim doświadczeniem. Rozwój nowoczesnych, estetycznych materiałów odtwórczych oferuje szeroki zakres możliwości przeprowadzenia procesu rekonstrukcji uszkodzonych tkanek twardych. Podczas wykładu zrozumiesz, dlaczego decyzje odnoszące się do sposobu postępowania wobec uszkodzeń zębów twardych wymagają głębszych analiz.

Dr n. med.
Przemysław Grodecki
13.00 – 14.30
Symfonia dźwięków – estetyka i funkcjonalność w stomatologii
Temat: „Flow injection jako sposób na przywrócenie estetyki i odzyskanie prawidłowej funkcji narządu żucia”

Prelegentka wskaże wzorcowy plan działania, abyś mógł trafnie ocenić narząd żucia pacjenta i odpowiednio zakwalifikować jego dysfunkcję. Zaprezentowana zostanie technika Flow Injection oraz uzyskamy odpowiedź, kiedy należy używać właśnie tej metody. Poznasz etapy planowania modeli woskowych, które mają wpływ na komunikację podczas trwającej współpracy z pacjentem. Dowiesz się, jak ważny jest dobór materiału w stosunku do dostosowania się szyny w jamie ustnej. Podczas prelekcji poruszone zostaną także m. in. zagadnienia ekwilibracji oraz polerowania.

Lek. dent.
Katarzyna Michalska
15.30 – 16.00
Akompaniament w stomatologii - medycyna estetyczna
Temat: „Medycyna estetyczna dla stomatologa – razem czy oddzielnie?”

Zdrowy uśmiech to nie tylko zdrowe zęby, to także zdrowe usta, gładka skóra wokół ust, zadbana twarz. Prelegentka podczas wykładu przedstawi rozwiązania dedykowane dziedzinie estetyki twarzy. Scharakteryzuje rodzaje zabiegów estetycznych, które są uzupełnieniem w leczeniu stomatologicznym. Poznasz metodę modelowania ust oraz dowiesz się jaką funkcję w regeneracji przyzębia i skóry pełnią biostymulatory tkankowe.

Dr
Edyta Adamczyk - Kutera
16.00 – 16.45
Melodia współczesna w stomatologii
Temat: „Nowoczesna diagnostyka ubytków próchnicowych – cyfrowe metody diagnostyczne.”

Prelegent przeanalizuje dlaczego w ostatnich latach kładzie się nacisk na precyzyjne i możliwie wczesne diagnozowanie zmian próchnicowych. Dowiesz się jak ważne jest leczenie próchnicy, hamowanie jej rozwoju oraz jej remineralizacja. Ekspert odpowie na pytanie z jakimi trudnościami należy się zmierzyć w okresie wczesnego wykrywania zmian próchnicowych. Sklasyfikuje przypadki w których doszło do nieodwracalnego ubytku próchnicowego - wymagające usunięcia zakażonych tkanek i założenia wypełnienia.

 

Dr n. med.
Maciej Mikołajczyk
17.30 – 18.30
Stomatologiczny dwugłos
Temat: „Biocenoza czy mikrobiota? Znaczenie i modyfikatory”

W skład mikrobiomu wchodzą bakterie, drożdże, grzyby, pierwotniaki i wirusy. Obecność mikroorganizmów typu biocenoza i mikrobiota w organizmie nie zawsze musi być ,,przyjazna" dla swojego gospodarza. Podczas wykładu dowiesz się, jaki wpływ na zachowanie dobrego stanu układu stomatologicznego ma mikrobiota. Prelegenci odpowiedzą na pytanie, dlaczego chemioterapeutyki, które są substancjami chemicznymi stosowanymi w leczeniu zakaźnym, można potraktować jako niebezpieczne dla pacjenta. Przeanalizowane zostanie jak podczas zabiegów stomatologicznych przywraca się równowagę mikrobioty

Dr n. med.
Marcin Aluchna
Dr hab. n. med. M. Sc.
Maciej Czerniuk
 
19.00 – 20.00

Wieczór pierwszego dnia konferencji umili Państwu wyjątkowy koncert smyczkowy.

Sesje wykładowe - DZIEŃ 2

8.30 – 9.00 - Przerwa kawowa
9.00 – 10.00
Instrument stomatologiczny – aparat rentgenowski
Temat: „Zhandlował stryjek DICOM na JPEG - jak nie kupić kota w worku i nie wyjść jak Zabłocki na mydle.”

Prelegent przeanalizuje prawo atomowe i jego zasady odnośnie stosowania aparatów rentgenowskich. Przedstawi także postrzegania biologiczne oraz złudzenia optyczne w badaniach radiologicznych. Scharakteryzuje DICOM jako format komputerowy wspierający leczenie stomatologiczne i diagnostykę obrazową. Prelegent odpowie na pytanie, czym kierować się podczas zakupu sprzętu RTG. Będziesz miał możliwość przyjrzeć się badaniom w odniesieniu do trudnych przypadków.

Dr
Stanisław Jalowski
10.00 – 11.30
Duet stomatologiczny
Temat: „Współpraca lekarz - technik w świecie stomatologii cyfrowej”

Prelegenci odpowiedzą na pytanie jakich aspektów wymaga współpraca pomiędzy lekarzem a technikiem. Pokażą na przykładach jakie możliwości współpracy pomiędzy gabinetem a laboratorium stwarzają dzisiaj technologie cyfrowe. Przedstawione zostaną praktyczne obserwacje prelegentów zebrane na podstawie własnych doświadczeń klinicznych związanych z wdrażaniem i stosowaniem technologii cyfrowych w codziennej praktyce stomatologicznej. Poznasz konkretne studia przypadku z użyciem materiałów ceramicznych.

Dr n. med.
Piotr Okoński
mgr
Paweł Nadolski
12.00 – 13.00
Liryka stomatologiczna
Temat: „Odrobina "Careless whispers" na temat adhezji oraz „Freedom” w cementowaniu adhezyjnym.”

Podczas wykładu skupimy się na technikach adhezyjnych. Poznasz materiały, których użyjesz podczas procesu cementowania. Dowiesz się, jakie są możliwości cementów adhezyjnych i jak wybitne są ich właściwości. Podczas wykładu zrozumiesz, dlaczego tak ważne jest wspieranie cementu bondem. Niestraszna będzie Ci adhezja między twardymi tkankami zęba, a materiałami protetycznymi oraz rozłożysz na czynniki pierwsze adhezję w kanałach korzeniowych. Uzyskasz odpowiedź na pytanie czy korzystne jest natychmiastowe cementowanie w leczeniu endodontycznym.

Dr n. med.
Agnieszka Pacyk
13.00 – 14.00
Bio-harmonia stomatologiczna 
Temat: „Earth, wind & fire - różne oblicza biomateriału w codziennej praktyce.”

Podczas wykładu prelegent przeanalizuje jakie są wskazania użyteczności biomateriału w endodoncji. Dowiesz się również dlaczego nowoczesna endodoncja coraz częściej wybiera materiały bioaktywne. Otrzymasz praktyczne instrumentarium, które ułatwi Twoją codzienną pracę zawodową. Podczas sesji Tips & Tricks oraz pokazu LIVE weźmiesz na warsztat temat obturacji oraz zamykania perforacji.

Dr n. med.
Mariusz Pietrzak
15.00 – 16.30
Prelekcja na cztery ręce
Temat: „Kompleksowa rehabilitacja narządu żucia – wyzwanie czy konieczność?”

Zjawisko wzrastającej świadomości zdrowotnej pacjentów wynika z obserwacji osiągnieć naukowych i technicznych w dziedzinie stomatologii. Podczas wykładu prelegenci pochylą się nad zjawiskiem współpracy lekarza ogólnego ze wszystkimi specjalnościami stomatologicznymi, które pomogą w postawieniu odpowiedniej diagnozy, co z kolei pozwoli na wdrożenie skutecznego leczenia. Eksperci wskażą rolę stomatologa ogólnego w strukturze promocji zdrowia jamy ustnej.

Dr n. med.
Maciej Nowak
Dr n. med.
Piotr Wychowański
16.30 – 17.30
Debiut sceniczny
Temat: „Leczenie peri-implantitis - wyzwanie dzisiejszej implantologii”

Na wykładzie otrzymasz konkretne zalecenia, jak w sposób bezpieczny i przewidywalny przeprowadzać skuteczny zabieg implantologiczny. Dowiesz się, jakie istnieją czynniki ryzyka podczas zabiegów implantologicznych oraz na etapie odbudowy protetycznej. Poznasz różnice pomiędzy metodami dotyczącymi zapaleń tkanek wokół implantu.

Lek. dent.
Michał Nawrocki

Sesje warsztatowe - DZIEŃ 1

WARSZTAT
12.00 – 16.30
Powtórne leczenie endodontyczne - sztuka wyboru – warsztat pod mikroskopem

W trakcie warsztatu będziesz mieć możliwość pracy pod mikroskopem, dlatego wskazane jest choćby niewielkie doświadczenie w pracy z tym urządzeniem.  Poznasz techniki skutecznego usuwania gutaperki oraz wkładów    koronowo-korzeniowych: lanych, standardowych oraz z włókien szklanych. Nauczysz się pracować z ultradźwiękami i instrumentami rotacyjnymi.  Weźmiesz na warsztat powtórne leczenie endodontyczne zęba wielokanałowego z zastosowaniem narzędzi Endostar E3 Azure i Endostar Revision.
Opanujesz protokoły powtórnego leczenia endodontycznego.

 Czas trwania: 4,5h
BRAK MIEJSC
Dr. n. med.
Michał Jegier
WARSZTAT
13.00 – 16.00
Praktyczny przegląd protokołów postępowania w przywracaniu estetyki i funkcji uszkodzonych zębów

Leczenie stomatologiczne w wielu przypadkach sprowadza się głównie do przywrócenia estetyki i czynności uszkodzonych tkanek. Razem z prowadzącym na warsztat weźmiesz wieloetapowy proces wymagający przestrzegania określonych protokołów postępowania. Podjęta zostanie analiza krytycznych zagadnień dla skutecznej rekonstrukcji uszkodzonych tkanek twardych zębów. Zostaniesz świadkiem demonstracji wybranych zagadnień z części wykładowej.

 Czas trwania: 3h
Liczba wolnych miejsc: 15/30
 
Dr n. med.
Przemysław Grodecki
WARSZTAT
16.00 – 20.00
Szynowanie zębów z ruchomością będącą wynikiem chorób przyzębia lub urazu z zamykaniem trem i diastem.

Ruchomość zębów to jeden z najczęstszych problemów spotykanych w gabinetach stomatologicznych, szczególnie w przypadku starszych pacjentów. W trakcie warsztatu uczestnicy poznają najczęstsze przyczyny i metody leczenia tego zjawiska, a także dowiedzą się jak wydłużyć okres przetrwania zębów z ruchomością w jamie ustnej. Prelegentka wskaże na własnych przypadkach klinicznych szynowanie zębów z ruchomością będącą wynikiem chorób przyzębia lub urazu. Poznasz kwalifikacje wskazane do zabiegu. Dowiesz się w jaki sposób planować miejsce przebiegu szyny oraz jak dobierać jej rodzaj. Nauczysz się jak zamykać diastemy i tremy. Prelegentka przeanalizuje uzupełnienie pojedynczych braków z użyciem zęba własnego pacjenta. Weźmiesz na warsztat szynowanie na modelu. Zaplanujesz przebieg zabiegu oraz pomiar długości szyny. Przygotujesz powierzchnię zębów do zabiegu szynowania (Futurabond M,U). Samodzielnie wymodelujesz oraz zamocujesz szynę (GrandTEC, GrandioSO Flow, Haevy Flow, Admira Fusion Flow). Uzupełnisz pojedynczy utracony ząb na modelu z użyciem materiałów nanokompozytowych techniką warstwową (Admira Fusion, GrandioSO, Amaris - VOCO).

 Czas trwania: 4h
BRAK MIEJSC
Dr n. med.
Ewa Jaskowska

Sesje warsztatowe - DZIEŃ 2

WARSZTAT
10.00 – 14.00
Powtórne leczenie endodontyczne - sztuka wyboru – warsztat pod mikroskopem

W trakcie warsztatu będziesz mieć możliwość pracy pod mikroskopem, dlatego wskazane jest choćby niewielkie doświadczenie w pracy z tym urządzeniem.  Poznasz techniki skutecznego usuwania gutaperki oraz wkładów    koronowo-korzeniowych: lanych, standardowych oraz z włókien szklanych. Nauczysz się pracować z ultradźwiękami i instrumentami rotacyjnymi.  Weźmiesz na warsztat powtórne leczenie endodontyczne zęba wielokanałowego z zastosowaniem narzędzi Endostar E3 Azure i Endostar Revision.
Opanujesz protokoły powtórnego leczenia    endodontycznego.

 Czas trwania: 4h
BRAK MIEJSC
Dr. n. med.
Michał Jegier
WARSZTAT
11.00 – 12.30
„Sztuka skanowania wewnątrzustnego – przegląd protokołów, które wzniosą każdą procedurę na wyższy poziom”. Prezentacja w oparciu o skaner iTero Element 5D Plus.

Podczas warsztatów przedstawione zostaną uniwersalne wskazówki, które pozwolą lepiej zrozumieć zasady technologiczne rządzące procesem skanowania wewnątrzustnego. Zaprezentowane zostanie przykładowe skanowanie przy użyciu skanera firmy Align Technology – iTero 5D Plus. Dowiesz się o aktualnych trendach rozwoju tej technologii. Warsztat zakończy się sesją praktyczną podczas, której uczestnicy dostaną przestrzeń do wypróbowania narzędzi oraz rozmowy ze szkoleniowcami.

 Czas trwania: 1,5h
Liczba wolnych miejsc: 10/30
 
Adam Kadelski
WARSZTAT
14.00 – 15.00
BioJOURNEY. Od teorii do praktyki!

W celu zapobiegania perforacji obecnie stosowane są materiały, które umożliwiają stałe i szczelne zamknięcie. Ekspert podczas warsztatu wskaże jedną z metod zapobiegania perforacji jaką jest Open Apex. Weźmiesz udział w praktycznym warsztacie analizy powikłań perforacji przy użyciu biomateriałów. Prelegent wyjaśni jaki wpływ na obturacje systemu kanałowego ma technika hydrauliczna, pokaże w jaki sposób przeprowadzać zabieg zamknięcia perforacji ,który wykorzystasz w swoje przyszłej działalności zawodowej.

 Czas trwania: 1h
BRAK MIEJSC
Dr n. med.
Mariusz Pietrzak
 
WARSZTATY ODBĘDĄ SIĘ W SALACH HOTELOWYCH
Inauguracja: W piątek 21 października 2022 roku, punktualnie o godzinie 9, rozpocznie się konferencja w Hotelu Windsor.
Zakończenie: Wydarzenie zakończy się w sobotnie popołudnie, 22 października.

*szczegółowy program godzinowy podamy wkrótce