Baza wiedzy
Okluzja w stomatologii
Redakcja

Okluzja w stomatologii to relacja między górnymi a dolnymi zębami. Pojęcie to dotyczy również prawidłowego ustawienia stawu skroniowo-żuchwowego i problemu mięśni. Sposób kontaktu u każdej osoby jest indywidualny, a okluzja w stomatologii to naturalne zjawisko. U wielu osób występują jednak nieprawidłowości w tym zakresie – mowa wówczas o chorobie okluzyjnej.

Czytaj dalej
Nowotwory jamy ustnej a periodontologia
Redakcja

Nowotwory jamy ustnej są na czwartym miejscu w rankingu złośliwych zmian nowotworowych. W grupie zmian pojawiających się w obrębie głowy i szyi zajmują drugie miejsce. Dodatkowo bardzo często są one diagnozowane w późnym stadium rozwoju. Dzieje się tak, ponieważ w przypadkach, jakimi są nowotwory jamy ustnej, objawy są często nieuchwytne. Pacjenci lekceważą powstające zmiany i stany przednowotworowe, przez co lekarze odkrywają je dopiero w stanie wymagającym agresywnej terapii.

Czytaj dalej
Stomatologia estetyczna
Redakcja

Stomatologia estetyczna oferuje dziś szereg rozwiązań, które mogą służyć zamaskowaniu wszelkich defektów uśmiechu w postaci przerw między zębami (diastem), przebarwień czy nawet uszkodzeń mechanicznych w postaci złamań lub ukruszeń. Jest ona również stosowana w odbudowie zębów po pierwotnym i powtórnym leczeniu kanałowym.

Czytaj dalej